„Vianoce, Vianoce, ticho sneží v nás, Vianoce Vianoce, konečne sú zas“

Po roku k nám do zariadenia opäť zavítali najkrajšie sviatky v roku. Aj v našom zariadení sme netrpezlivo očakávali príchod týchto dní. S prípravami na toto čarovné obdobie sme začali už koncom novembra zdobením celého zariadenia spolu s klientmi. Spoločne sme si vyzdobili jedáleň, vstupnú chodbu do zariadenia, spoločenské miestnosti, kaplnku. Naše zariadenie tak dostalo vianočný nádych a mohli sme sa z toho tešiť dlhší čas. Sú to sviatky, kedy sú ľudia k sebe milší, štedrejší, vľúdnejší. Všade to dýcha väčšou človečinou ako po zvyšok roka, ľudia robia viac dobrých skutkov. Aj naše zariadenie si našlo množstvo skvelých ľudí, ktorí potešili našich klientov milým darčekom a tým im dali najavo, že aj na nich niekto myslí a chce ich potešiť.

Prvou predzvesťou blížiacich sa vianočných sviatkov je príchod svätého Mikuláša, ktorý chodí medzi deti a rozdáva sladkosti. Aj v našom zariadení sa objavil Mikuláš spolu s anjelom a čertom, z čoho mali klienti veľkú radosť a boli aj obdarovaní. Niektorí klienti dokonca Mikulášovi aj zarecitovali básničku alebo zaspievali úryvky piesní.

V priebehu mesiaca december prišli do nášho zariadenia aj členky klubu tvorivosti v Močenku a priniesli pre našich klientov rôzne darčeky, či už to boli sladkosti, hygienické potreby, alebo oblečenie. Aj takýmito maličkosťami potešili našich klientov, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

Naše predvianočné obdobie sme ukončili pri spoločnom posedení pri vianočnom stromčeku, kde sme klientom rozdávali všetky darčeky, ktoré im prišli, rovnako aj poštu a iné sladké dobroty. Pripravený bol pre nich punč s ovocím, sladké vianočné pečivo a iné dobroty. Opäť sme sa zapojili do projektu Vianočná pošta,  ktorého hlavnou myšlienkou je, že ľudia z celého Slovenska posielajú rukou písané pozdravy seniorom do zariadení. Naši klienti sa vždy potešia každému pozdravu, nakoľko je v dnešnej dobe priam vzácnosť vidieť rukou písaný list. Znova sme sa zapojili aj do projektu Vianočný zázrak a máme z toho veľkú radosť. Hlavnou myšlienkou projektu je potešiť seniorov, ktorí nemajú žiadnu rodinu alebo nie sú s rodinou v kontakte. Našich klientov potešili napríklad holiacim strojčekom, spoločenskou hrou, predplatným novín a časopisov, výtvarnými potrebami, knihami a krížovkami, setom na manikúru a pedikúru, jednej klientke budú izbu skrášľovať nové návliečky. Už tradične sme zapojení do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?, do ktorého sme zapojení vďaka Beáte Lencsésovej z Hornej Kráľovej. Tá zbierala krabičky aj pre naše zariadenie, z čoho sme mali veľkú radosť. V krabiciach boli hygienické potreby, niečo slané, niečo sladké, niečo teplé. Vidieť na tvárach našich klientov úsmevy, radosť a iskričky v očiach boli na nezaplatenie.

Na štedrý deň, keď sa najmä deti nevedia dočkať večera, sme spolu s klientmi tiež očakávali príchod štedrej večere. Službukonajúci personál všetkých klientov obliekol do sviatočného oblečenia, pripravili pre nich jedáleň a spoločenskú miestnosť. V tento deň nebol nikto sám na izbe, všetci klienti boli spolu pri sviatočne prestretom stole. Už na obed rozvoniavala v celom zariadení šošovicová polievka a smotanové koláče, večer sa k nim pridal majonézový šalát a ryba. Klienti sa spoločne pomodlili, jedli oblátky s medom, neskôr si pochutili na výbornej večeri. Spoločne si zaspievali koledy, vianočnú atmosféru dotvárala aj výzdoba v zariadení. Klientom prišla na štedrý deň popriať pekné sviatky aj pani ekonómka spolu so sociálnou pracovníčkou. Týmto krásnym večerom sme vyčarovali úsmev na tvári všetkým klientom.

Týmto by sme sa ešte raz chceli poďakovať každému, kto akokoľvek prispel k tomu, aby sme mali krásne vianočné sviatky, aby mali naši klienti na tvárach úsmev a v očiach slzičky šťastia. Všetky darčeky naplnili našich klientov radosťou a spokojnosťou, za čo ešte raz úprimne a z celého srdca ďakujeme. Aj o tomto sú Vianoce, o ľudskosti, človečine a tom dobrom v každom z nás.